Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL POLICY

SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL POLICY

We believe that our sector, which benefits from natural resources, should perform its duties in order to protect the environment, the integrity of our life and to improve it more and more every day. We provide comprehensive training to all our employees in order to instill this goal and we are taking firm steps towards becoming an enlightening facility.

We take it as our duty to protect natural life and increase our green areas and reduce our waste from its source.

In the continuous development of our sustainability management system, we carefully follow technological innovations, environmental regulations, local activities and guest expectations and select our suppliers in accordance with this issue. Together with all our stakeholders, we aim to provide the highest quality holiday experience to our esteemed guests. We follow up all guest suggestions and complaints from all kinds of sources and resolve complaints in accordance with the code of ethical conduct. By informing our guests about this in a transparent way, we turn complaints into opportunities for ourselves. We aim to make you experience the unique tastes of the Fethiye region, to present you with the historical beauties and to be a pioneer in the promotion of our cultural heritage.

 1. Adoption of waste-free applications
 2. Preparation and implementation of projects for waste recovery, reuse and conversion
 3. Protection of natural life
 4. Energy saving, research of renewable energy sources
 5. Recording water use and preventing leaks
 6. Introducing, encouraging the practices made within the scope of environmental sustainability to the society and ensuring the participation of the society
 7. We aim to work with environmentally certified suppliers who have provided the necessary working environment, who take care of working hours and remuneration and work in compliance with all legal regulations

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE ÇEVRE POLİTİKASI

Çevremizin, yaşam bütünlüğümüzün korunması ve her geçen gün daha da iyileştirilmesi için doğal kaynaklardan yararlanan sektörümüzün üzerine düşen görevleri yapması gerektiğine inanıyoruz. Tüm çalışanlarımıza bu amacı aşılamak için kapsamlı eğitimler veriyor ve aydınlatan bir tesis olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Doğal yaşamı korumayı ve yeşil alanlarımızı arttırmayı, atıklarımızı kaynağından azaltmayı görev ediniyoruz.

Sürdürülebilirlik yönetim sistemimizin sürekli gelişmesinde; teknolojik yenilikleri, çevresel düzenlemeleri, yöresel faaliyetler ve misafir beklentilerini titizlikle takip ediyoruz ve tedarikçilerimizi bu konu doğrultusunda seçiyoruz.

Tüm paydaşlarımız ile birlikte siz değerli misafirlerimize en yüksek kalitede tatil deneyimi sunmayı amaçlıyoruz. Her türlü kaynaktan gelen tüm misafir öneri ve şikayetlerini takip ediyor, şikâyetleri etik davranış kurallarına uygun şekilde çözümlüyoruz. Misafirlerimizi bu konuda şeffaf şekilde bilgilendirerek, şikâyetleri kendimiz için fırsata dönüştürüyoruz.

Fethiye bölgesine ait eşsiz tatları size deneyimletmeyi, tarihi güzellikleri sizlere sunmayı ve kültürel mirasımızın tanıtılmasında bir öncü olmayı hedefliyoruz.

 1. Atık oluşturmayan uygulamaların benimsenmesi
 2. Atık geri kazanım, yeniden kullanım ve dönüşümü için projeler hazırlanması ve uygulanması
 3. Doğal yaşamın korunması
 4. Enerji tasarrufu sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılması
 5. Su kullanımının kayıt altına alınması ve kaçakların önlenmesi
 6. Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında yapılan uygulamaların topluma tanıtılması, özendirilmesi ve toplumun katılımının sağlanması
 7. Gerekli çalışma ortamını sağlamış, çalışma saatleri ve ücretlendirmeye özen gösteren ve tüm yasal düzenlemelere uyum sağlayarak çalışan, çevre sertifikalı tedarikçiler ile çalışmayı hedefliyoruz.
open

by using this website you agree our Protection of Personal Data_LPPD and Privacy Policy